ادوات کشاورزی, دسته‌بندی نشده

اسامی ادوات کشاورزی | خلاصه و مفید

اسامی ادوات کشاورزی

ادوات کشاورزی از مهم ترین و اصلی ترین وسایل مورد نیاز در صنعت کشاورزی و باغداری می باشند و به منظور تسهیل انجام کارها و بهبود زراعت مورد استفاده قرار میگیرند. برخلاف گذشته که اغلب از وسایل دستی در مزارع و باغ ها استفاده میشد، در کشاورزی مکانیزه و مدرن، حضور ماشین آلات و دستگاه های پیشرفته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

به تمام وسایلی که برای سهولت عملیات کشاورزی و امور باغبانی به کار برده می‌شوند، ابزار و ادوات کشاورزی می‌گویند. در یک دسته بندی کلی ابزار و ادوات کشاورزی به سه دسته ابزار، ادوات موتوری و غیر موتوری و تجهیزات تقسیم می‌شود. در این مقاله به ذکر اسامی ادوات کشاورزی می پردازیم.

اسامی ادوات کشاورزی
اسامی ادوات کشاورزی صنعتیکاربرد ادوات کشاورزی
گاو آهن شخم زدن و آماده کردن زمین
دیسکعملیات خاک ‌ورزی ثانویه و خرد کردن کلوخ‌ های ناشی از شخم
کودپاشاین دستگاه می تواند مقدار بذر و یا مقدار کود را کنترل کند و سپس آنها را در داخل زمین و در عمق مناسب جایگذاری کرده و با خاک روی آنها را می پوشاند. میزان پاشش و عمق برداری خاک توسط اپراتور دستگاه قابل تنظیم است.
نشاکارانتقال گیاه و نهال به عمق زمین
مرزکش جداسازی زمین‌های کشتی مانند شالیزارها
سمپاشمبارزه با آفات، علف ‌های هرز، بیماری‌های گیاهی و حشرات در مزارع و باغ‌ ها
کولتیواتورانجام عملیات خاکورزی ثانویه، از بین بردن علف های هرز و جلوگیری از رشد آن ها، مخلوط کردن کود با کمپوست
روتیواتورشخم زدن و یا هموار کردن زمین، آماده سازی بستر خاک برای کاشت گیاهان زراعی و از بین بردن علف های هرز

اسامی ادوات کشاورزی دستی

اسامی ادوات کشاورزی دستی
اسامی ادوات کشاورزی دستیکاربرد ابزار
داساین ابزار برای بریدن طراحی شده است و یک تیغه فولادی تیز دارد که متصل به یک دسته چوبی می باشد.
چنگکاین وسیله برای جدا کردن دانه ها از خرمن ها می باشد و از دندانه های نازک یا ضخیم فلزی تشکیل شده که ضخیم یا نازک بودن دندانه ها بستگی به کار مورد نظر دارد.
ابزار پیوندتیغه های فلزی کوچک قاشقی شکل است که لبه های تیز کوچک و دسته چوبی دارد. برای پیوند زنی از این ابزار استفاده می شود.
فرغونفرغون یک وسیله برای انتقال مواد است که یک چرخ دارد و در کشاورزی برای بارگیری و تخلیه مواد(شن، ماسه، کود و …) استفاده می شود.
میلهمیله های فلزی به عنوان داربست برای بعضی از بوته های گیاهان استفاده می شود.
آبپاشظروف فلزی هستند که دارای یک مخزن آب و یک لوله با حفره های کوچک در سر آن می باشند. از آبپاش برای آبیاری گیاهان استفاده می کنند.
شخم زن دستیاز چند تیغه تشکیل شده، بهتر است جنس این تیغه ها فولادی باشد. از ان برای شخم زدن زمین استفاده می شود و یک دسته چوبی یا فلزی دارد.
بیلوسیله ای است که یک کفه فلزی مستطیلی دارد و برای جابه جا کردن خاک و صاف کردن سطح زمین از آن استفاده می شود. دسته آن فلزی یا چوبی است.
بیلچهابزاری که در انتهای آن یک کفه فلزی است، برای جابه جا کردن خاک، جابه جا کردن بوته ها و گل ها از آن استفاده می شود.
ابزار وجینبرای کندن علف های هرز و خارج کردن آن ها از زمین از این وسیله استفاده می شود.
سمپاشاین وسیله یک مخزن برای ریختن سم در آن دارد و از ان برای سمپاشی گیاهان استفاده می کنند.
ابزار نشااز این وسیله برای ایجاد گودال در زمین استفاده می شود. زمانی که بوته های گیاهان در سینی نشا به اندازه مناسب رسید، با این وسیله یک گودال در زمین ایجاد می کنند و بعد بوته را در آن می کارند.

انواع ادوات کشاورزی

ابزار و ادوات مختلف کشاورزی بسیار متنوع هستند. برخی از این ابزار ساده و برخی دارای ساختار و طراحی پیچیده ای می باشند. در ادامه انواع مختلف ادوات کشاورزی را مورد بررسی قرار میدهیم:

ابزار: این وسایل توسط کاربر و به صورت دستی به کار گرفته می شوند. مانند چاقوی پیوند زنی.

وسایل غیر موتوری: این وسایل نسبتاً سبک بوده و ممکن است در حین کار توسط کاربر حمل شود یا روی زمین کشیده یا هل داده شود. مانند چمن زنی دستی غیر موتوری یا سمپاش پشتی استوانه ای.

وسایل موتوری: نیروی مورد نیاز قطعات متحرک این وسایل، با یک موتور احتراقی یا برقی تأمین می شود و می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد:

دستی (مانند هرس کن موتوری)

پشتی (سمپاش پشتی موتوری)

چرخدار (چمن زن بشقابی)

ادوات تراکتوری: این وسایل توسط تراکتور به کار می افتند و ممکن است علاوه بر تأمین نیروی کشش از تراکتور، به محور انتقال نیروی تراکتور نیز وصل شده و از آن حرکت بگیرند. مانند: سمپاش پشت تراکتوری

ماشین های خودگردان: این ماشین ها دارای موتور محرکه ای هستند که ضمن تأمین نیروی مورد نیاز قطعات متحرک کاری، برای حرکت دستگاه به چرخ ها نیز نیرو می دهند مانند: چمن زن خودگردان

تجهیزات: این وسایل معمولاً به صورت موقت یا دائمی در بخش های مختلف نصب می شوند و ممکن است شامل قطعات متحرک بوده یا تمام قطعات آن ثابت باشند، مانند کولر.

لینک ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *