سله شکنی زعفران – ادوات مورد نیاز کشت زعفران
لوگو شرکت صنعت گستر عطاملک جوین sgajco

سله شکنی زعفران – ادوات مورد نیاز کشت زعفران

وجین و سله شکنی به آن دسته از عملیات خاک‌ورزی گفته می‌شود که پس از بذرکاری انجام می‌شود. وجین و سله شکنی از مراحل داشت می‌باشند. هر دوی این عملیات، هم‌زمان به وسیلهٔ دستگاه وجین‌کن یا کولتیواتور انجام می‌شود.

سله شکنی
عملیات سله شکنی

سله چیست ؟

سَلَّه لایه سخت و غیرقابل نفوذی در سطح خاک می‌باشد. در واقع بر اثر بارندگی یا آبیاری سطحی، خاکدانه‌ها و کلوخه‌های خاک، با برخورد قطره‌های آب، متلاشی می‌شوند. در اثر این از هم‌پاشیدگی، ذرات تشکیل‌دهندهٔ خاکدانه، از هم جدا می‌شوند. ذرات رس همراه با آب به داخل خاک وارد شده و فضاهای خالی خاک را که عامل تبادل و جریان آب‌وهوا به درون خاک و محیط می‌باشند را پر می‌کنند. از اینروی نفوذ آب به داخل سله سخت می‌شود. خاک‌های سنگین و نیمه‌سنگین، و خاک‌های دارای مواد آلی کم، مستعد تولید سله هستند.

در تشکیل سله، کلسیم توسط سدیم جایگزین می‌شود. سدیم در بین ذرات رس قرار می‌گیرد و آن‌ها را پراکنده می‌کند. ذرات رس آزادشده، دراثر جذب آب متورم شده و منفذهای خاک را می‌بندند. ذرات رس آزادشده، به صورت سطحی اشباع از آب نشست کرده و به‌طور متراکمی بهم می‌چسبد. سطح سله نسبت به آب نفوذپذیری کمتری یافته و سختی و تراکم آن مانع تهویهٔ جریان هوا می‌شود. تر و خشک شدن متوالی سله، ضخامت آن را بیشتر می‌سازد.

تراکم خاک در سله، لوله‌های مویین بسیار باریکی را به وجود آورده که میزان تبخیر سطحی را بسیار افزایش می‌دهد. نفوذپذیری سله خیس، ۲۰۰ برابر کمتر از خاک تغییر نیافته‌است. این‌همه تهویه خاک را کم کرده و فرسایش خاک را سبب می‌شود. سله هنگام خشک شدن منقبض و سخت‌تر شده و تَرَک برمی‌دارد و از رشد ریشه، خروج جوانه‌ها و سبز شدن بذر جلوگیری می‌کند.


سله شکنی

پس از هر آبیاری در زمین‌هایی که دارای مواد آلی کم و خاک سنگین هستند لایه روی خاک سخت شده و امکان رشد و نمو گیاه را کم می‌کند؛ بنابراین در زمین‌های کوچک با داس دستی و در زمین‌های بزرگ با کولتیواتور، قشر سخت و سطحی خاک را خرد کرده، ضمناً علف‌های هرز را نیز از بین می‌برند این کار سله شکنی نامیده می‌شود. در مواردی که تعداد بوته‌ها در واحد سطح زیادتر از حد مورد نیاز باشد، باید بوته‌های اضافی را حذف کرد. این عمل را تنک کردن گویند.


سله شکنی زعفران

سله شکنی مزارع زعفران در ابتدای فصل رشد این محصول، یکی از کارهای حساس مرحله داشت است که باید با دقت پیش رود. زیرا در این زمان جوانه‌های زعفران تا نزدیکی سطح خاک بالا آمده‌اند. پس از اولین آبیاری سالیانه زعفران، کشاورزان به منظور تسهیل در بیرون‌آمدن گل زعفران، سله ایجاد شده در سطح خاک را با استفاده از وسایل مختلفی از بین می‌برند و خاک روی پیاز را نرم می‌کنند. عمق خاک‌ورزی و جهت سله‌ شکنی بستگی به فاصله جوانه‌های زعفران تا سطح خاک دارد. که این خود نیز تابعی از زمان آبیاری و شرایط آب‌وهوای منطقه است. هر چه زمان آبیاری اولیه زعفران بیشتر به تأخیر افتد جوانه‌های زعفران به سطح خاک نزدیکتر می‌شوند و سله‌ شکنی حساس‌تر خواهد شد.

عملیات مهم در مرحله داشت گیاه زعفران، شکستن سله خاک است. سله شکستن خاک، باعث می‌شود که جوانه‌های گل با سهولت بیشتری از خاک بیرون آمده و رشد قوی و مطلوبی داشته باشند. بعد از آبیاری اول به محض گاورو شدن زمین سطح مزرعه باید سله‌ شکنی شود اما به پیازها صدمه نرسد. بهترین وسیله سله شکنی، کج‌بیل و بیل شیاردار و گاوآهن ایرانی و کولتیواتور است. سله شکنی باعث می‌شود که گل‌ها به آسانی از خاک بیرون آمده و کود حیوانی با خاک مخلوط گردد.همچنین این عمل به حفظ رطوبت زمین و تهویه خاک کمک می‌کند. از طرفی چنانچه خار و خاشاکی در سطح زمین باشد همراه سله‌ شکنی به زیر خاک رفته و مزاحم برداشت نمی‌شود.

سله شکنی مزارع زعفران درابتدای فصل رشد این محصول، یکی از عملیات‌های حساس مرحله داشت بوده که می‌بایست به طریقه‌ای دقیق انجام گیرد. زیرا که در این زمان جوانه‌های زعفران تا نزدیکی سطح خاک بالا آمده‌اند. پس از اولین آبیاری سالیانه زعفران کشاورزان به منظور تسهیل در بیرون آمدن گل‌ها، سله ایجاد شده در سطح خاک را با استفاده از وسایل مختلفی از بین برده و خاک روی پیاز را نرم می‌کنند


در عملیات خاکورزی برای زعفران در زمین های بزرگ از چه دستگاهی استفاده کنیم بهتر است ؟

شرکت صنعت گستر عطاملک جوین به عنوان بزرگترین تولید کننده ادوات کشاورزی شرق کشور ادوات و ماشین آلات مدرن زیادی تولید میکند. از جمله دستگاه هایی که پیشنهاد میکنیم در عملیات خاکورزی استفاده کنید میتوان :

  • چیزل پیلر
  • روتوچیزل
  • روتیواتور
  • دنوز

نام برد.

تهیه این دستگاه ها از شرکت صنعت گستر عطاملک جوین با وام جهاد کشاورزی امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره با شماره های تماس شرکت تماس حاصل نمایید.

شرکت صنعت گستر عطاملک جوین (SGAJ) :

سازنده ماشین آلات و ادوات خاص کشاورزی مدرن ترین دستگاه های تسطیح اراضی اسکریپر و لولر لیزری انواع چیزل پیلر، تریلی کود پاش دامی، انواع سمپاش، انواع روتیواتور افست باغی، زراعی و…
فروش فرستنده ها و سیستم های لیزری و ماهواره ای در صنعت کشاورزی
نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.