ماشین آلات کشاورزی | آشنایی با مكانيزاسيون و فواید آن
لوگو شرکت صنعت گستر عطاملک جوین sgajco

ماشین آلات کشاورزی | آشنایی با مكانيزاسيون و فواید آن

ضرورت استفاده از ماشین آلات کشاورزی برای افزایش محصول و کاهش هزینه ها

مكانيزاسيون یا ماشین آلات کشاورزی مجموعه اي از علوم و فنون كاربردي است كه مطالعه، شناخت و به كارگيري انواع مختلف ماشين و ابزار نيروي محرك، در مراحل مختلف توليد و در فرآوري محصولات كشاورزي را شامل مي شود.به عبارت ديگر مكانيزاسيون، استفاده از وسايل و ادوات مكانيكي و به عبارت كلي تر استفاده از تكنولوژي روز در كشاورزي براي افزايش بهره وري با رعايت تمام جوانب مي باشد.مكانيزاسيون استفاده از تكنولوژي روز در كشاورزي براي رسيدن به توسعه پايدار است.


کشاورزی آسان با ماشین آلات کشاورزی شرکت صنعت گستر عطاملک جوین
کشاورزی آسان با ماشین آلات شرکت صنعت گستر عطاملک جوین

انســان هاي اوليه با ســنگ هاي تيز زمين را خــراش داده، اقدام به كشــاورزي نمودند. و با داس هاي سنگي محصولات خود را برداشت مي كردند. با گذشت زمان و با كشف فلزات، وسايل مورد نياز تهيه زمين و انجام عمليات كشــاورزي دچار تغيير شــد تا اين كه با كوشــش و تلاش  انسان ها و با تكامل وسايل كشت و زرع، كشاورزي مكانيزه به وجود آمد.

در ايران، اولين تراكتور نفتي در ســال ۱۳۰۸ شمســي، براي مدرسه عالي فلاحت خريداري شد.امروزه كاربرد ماشــين هاي كشــاورزي در همه مراحل كشت و كار كم و بيش متداول است، ساختن ماشين، تعميرات، تأمين وسايل يدكي، كاربرد صحيح ماشين آلات وتربيت كارگران ماهر  متخصص كشاورزي را مي توان برخى از اقدامات لازم براى مكانيزه كردن دانست.

فوايد مكانيزاسيون (ماشین آلات) کشاورزی

در ادامه مقاله آشنایی با مكانيزاسيون یا ماشین آلات کشاورزی و فواید آن به بررسی برخی فواید آن می پردازیم. امــروزه كاربرد تراكتور در فعاليت هاي كشــاورزي، به معنــي جايگزيني قدرت زياد موتور با نيروي اندك انســاني و حيواني است.

 مكانيزاســيون فراتر از كاربرد تراكتور بوده و داراي  محاسن زير است :

  1. انجــام به موقع عمليات كشــاورزي،
  2. كاهش محدوديــت آب و هواي منطقه بر روي برنامه ريزي كشاورزي.
  3. بازدهي و بهره وري بيشتر
  4. مقرون به صرفه بودن
  5. سهولت و سرعت انجام عمليات
  6. کاهش نياز كشاورزان به نيروي انساني.

موفقيت در مكانيزه كردن كشاورزي با توجه به متنوع بودن ادوات كشاورزي پيشرفته دنیا ، بدون برخــورداري از اطلاعات لازم در مورد ســرويس و نگهداري و نحــوه صحيح رانندگي تراكتور و استفاده از ماشين هاى كشاورزى ميسر نيست و فاقد بهره دهي در امر توليدات كشاورزي خواهد بود.

شرکت صنعت گستر عطاملک جوین (SGAJ) :

سازنده ماشین آلات و ادوات خاص کشاورزی مدرن ترین دستگاه های تسطیح اراضی اسکریپر و لولر لیزری انواع چیزل پیلر، تریلی کود پاش دامی، انواع سمپاش، انواع روتیواتور افست باغی، زراعی و…
فروش فرستنده ها و سیستم های لیزری و ماهواره ای در صنعت کشاورزی
نظر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟ مکالمه را شروع کنید